Německo splatilo před 100 lety na reparacích první miliardu zlatých marek. Učinilo tak nakonec den před plánovaným termínem, který dohodové mocnosti určily na 31. květen 1921.
Před 100 lety nebylo Německo schopno platit válečné reparace za první světovou válku, které v zemi budily značné emoce. Spojenecký výbor pro reparace proto tuto situaci začal řešit a Německu pohrozil odvetnými opatřeními.
Přesně před 100 lety překročila německá vojska francouzskou řeku Sommu. Byl to poslední velký územní zisk Německa na západní frontě. Připomínáme jej v dalším dílu seriálu Před 100 lety.
Německo před 100 lety souhlasilo se spojeneckou kontrolou svých státních financí. Byl to důsledek neschopnosti platit válečné reparace. Němci se ale kromě toho potýkali i s dalšími ekonomickými problémy, včetně extrémní inflace.
Před 100 lety, 28. dubna 1918, zemřel Gavrilo Princip. Bosenskosrbský politický aktivista sarajevským atentátem v roce 1914 „rozpoutal“ 1. světovou válku. Věnuje se mu další díl videoseriálu Před 100 lety.
12. května 1918 si centrální mocnosti, tedy Německo a Rakousko-Uhersko, rozdělily ukrajinskou kořist. Šlo hlavně o dodávky potravin z této obilnice Evropy. Přesně před 100 lety se kvůli tomu sešli oba panovníci - císařové Vilém II...
Před 100 lety, na začátku prosince 1924, se zrodil z blízkovýchodního chaosu způsobeného politikou velmocí, zejména Francie a Británie, „de facto“ stát Sýrie, „de iure“ byl ustanoven o pár dní později, 1. ledna 1925.
Málokdo z německého generálního štábu před 100 lety mohl pomýšlet na to, že by 1. světovou válku centrální mocnosti dokázaly vyhrát. Německé jednotky byly ve Francii na ústupu a ztráceli každým dnem město za městem. 29. srpna...
Německo čelilo před 100 lety extrémním ekonomickým problémům. Poražená velmoc byla na pokraji politického i hospodářského kolapsu. Hodnota marky prudce klesala a v zemi propukla hyperinflace, která znehodnocovala úspory občanů.
Před 100 lety, 13. října 1919, se většina civilizovaného světa domluvila na nutnosti regulace letecké dopravy. Několik významných států jako Německo nebo Spojené státy se ale k dohodě nepřipojilo.
Před 100 lety odvolala německá vláda kampaň pasivního odporu proti okupačním spojeneckým silám v Porúří. Radikální kruhy se ale bouřily, což posílilo postavení NSDAP. Adolf Hitler začal mezitím v Mnichově připravovat „pivní...
Přesně před 100 lety Německo definitivně zvítězilo na východní frontě 1. světové války. Bolševické Rusko muselo v Brestu Litevském 3. března 1918 podepsat nevýhodnou mírovou smlouvu. Lenin ji později přidal přívlastek hanebná....
Právě před 100 lety Francie oznámila, že vysílá své jednotky do německého Porúří. 4. dubna 1920 Francie dala naplno najevo, že Německo porušuje podmínky poválečného příměří.
Spojencům se na mírové konferenci v Paříži podařilo dostat Německo do výrazné defenzivy. Kromě územních ztrát mělo zaplatit vysoké válečné reparace, postupně až 132 miliard zlatých marek, tedy 33 miliard amerických dolarů.