Před 100 lety začala v Lausanne další klíčová poválečná konference, která měla vyřešit složitou situaci na blízkém východě. Jednalo se několik měsíců. Nakonec Lausannská smlouva vyřešila otázku územního uspořádání...
Právě před 100 lety zahájili Turci svůj krvavý boj za nezávislost. Válka s Řeckem měla trvat dlouhé 4 roky. V té době začala stoupat hvězda politika, který se stal zakladatelem novodobého tureckého státu.
Výrazné znehodnocování německé marky před 100 lety dopadalo i na československé občany, kteří v Německu pracovali. Jejich mzdy totiž po převodu na československé koruny nebyly dostatečné.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...
Smlouva mezi Německem a Sovětským svazem z Rapalla se před 100 lety začala projevovat i v běžném životě. Do Německa přijela řada kontroverzních hostů z Moskvy, například básník Sergej Jesenin. Umělec, kterého na cestě...
Před 100 lety atmosféra v Německu houstla. Berlínská vláda se ocitla vinou katastrofální ekonomické i sociální situace pod tlakem veřejnosti a policie varovala kabinet, že se o státní převrat může pokusit hned několik...
Německo čelilo před 100 lety extrémním ekonomickým problémům. Poražená velmoc byla na pokraji politického i hospodářského kolapsu. Hodnota marky prudce klesala a v zemi propukla hyperinflace, která znehodnocovala úspory občanů.
Před 100 lety se zrychlila cesta Plzně ke zvětšení rozlohy a zvýšení počtu obyvatel. Nastal totiž čas pro vznik Velké Plzně, jak se projektu tehdy říkalo.
Ruští bolševici slavili před 100 lety třetí výročí převzetí moci. Poprvé tak učinili masovou akcí, která měla formou divadelní podívané znázornit dění v roce 1917. Velkolepé představení v Petrohradu mělo ale k realitě...
Nová Československá republika se před 100 lety začala stabilizovat. Legionáři v Rusku ale setrvávali v Rusku. V dobových novinách se objevovaly dopisy, které vojáci posílali do vlasti.
Přesně před 100 lety překročila německá vojska francouzskou řeku Sommu. Byl to poslední velký územní zisk Německa na západní frontě. Připomínáme jej v dalším dílu seriálu Před 100 lety.
Právě před 100 lety, 14. července 1918, se narodil Ingmar Bergman. Světoznámý švédský filmový, divadelní a rozhlasový režisér. Jeho tvorbu připomíná další díl seriálu Před 100 lety.
Občanská války v Horním Slezsku mezi Poláky a Němci nedaleko severních hranic Československa měla vliv i na tuzemské dění. Psaly o tom před 100 lety Lidové noviny. A nejen o tom. Zmínily třeba i úspěch fotbalové Slavie v Dánsku.
V bolševickém Rusku začal před 100 lety fungovat nový systém hospodářství. Jmenoval se „Nová ekonomická politika“ se světoznámou zkratkou NEP. Na pár let přinesla lidem v Rusku alespoň špetku svobody.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...