Přesně před 100 lety překročila německá vojska francouzskou řeku Sommu. Byl to poslední velký územní zisk Německa na západní frontě. Připomínáme jej v dalším dílu seriálu Před 100 lety.
Před 100 lety umírali ve válce vojáci za vlast, která v té době v podstatě ještě ani neexistovala. Na jejich památku se však vzpomíná dodnes. Málokterá, byť i sebemenší vesnička či městečko, nedisponuje náměstím, které...
Přesně před 100 lety Německo definitivně zvítězilo na východní frontě 1. světové války. Bolševické Rusko muselo v Brestu Litevském 3. března 1918 podepsat nevýhodnou mírovou smlouvu. Lenin ji později přidal přívlastek hanebná....
Německo splatilo před 100 lety na reparacích první miliardu zlatých marek. Učinilo tak nakonec den před plánovaným termínem, který dohodové mocnosti určily na 31. květen 1921.
Právě před 100 lety, 29. dubna 1918, začal německé piloty sestřelovat Edward Vernon Rickenbacker. Byl to nejúspěšnější pilot letectva Spojených států amerických v 1. světové válce. Měl štěstí, bojové akce v Evropě přežil.
I Indie měla své letecké stíhací eso 1. světové války. Statečný pilot se jmenoval Indra Lal Roy a zahynul v boji právě před sto lety, 22. července 1918. Jeho osud připomíná další díl seriálu Před 100 lety.
Německo před 100 lety souhlasilo se spojeneckou kontrolou svých státních financí. Byl to důsledek neschopnosti platit válečné reparace. Němci se ale kromě toho potýkali i s dalšími ekonomickými problémy, včetně extrémní inflace.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...
12. května 1918 si centrální mocnosti, tedy Německo a Rakousko-Uhersko, rozdělily ukrajinskou kořist. Šlo hlavně o dodávky potravin z této obilnice Evropy. Přesně před 100 lety se kvůli tomu sešli oba panovníci - císařové Vilém II...
O čem psaly Lidové noviny právě před 100 lety? O pařížské mírové konferenci, o účtování s Německem, o československo-polské válce o Těšínsko i o nedostatcích českých zubařů.
23. září 1921 podepsaly Polsko a Německo smlouvu o nezávislém přístavu Gdaňsk. O několik let později se ukázalo, že šlo o jeden z důvodů vypuknutí druhé světové války.
Před sto lety začaly do Evropy připlouvat první lodě s americkými vojáky, kteří měli bojovat v 1. světové válce. Za několik dní budou pochodovat pod Vítězným obloukem v Paříži, kde je nadšeně přivítají davy lidí.
Obnova Habsburské monarchie v Maďarsku byla po 1. světové válce vyloučena. Právě před sto lety vyšlo najevo, jak se dohodové mocnosti obávaly dalšího mocenského zvratu v Budapešti.
V Paříži pokračovala v dubnu 1919 mírová konference. A vítězové války konečně přizvali Němce. O čem spolu jednali, to přibližuje další díl seriálu Před 100 lety.