V polovině července 1921 spatřila světlo světa první publikace s výsledky prvního československého sčítání lidu z 15. února 1921. Statistici napočítali v ČSR 13 595 816 obyvatel.
Před 100 lety se zrychlila cesta Plzně ke zvětšení rozlohy a zvýšení počtu obyvatel. Nastal totiž čas pro vznik Velké Plzně, jak se projektu tehdy říkalo.
Československá armáda pořádala na konci července 1924 své pravidelné letní manévry. Před 100 lety je zorganizovala už potřetí a připravovala se na možný útok na ČSR ze severu a na Slovensku také z jihu.
Sokolové cvičili před 100 lety na prvním Všesokolském sletu po skončení války a po vzniku Československé republiky. Slet ale nepodporovali všichni. Třeba sociální demokraté svým členům dokonce zakázali účast.
Československo se před sto lety připravovalo na premiérové sčítání lidu. Zatímco Češi a Maďaři se na tuto událost pilně chystali, Slováci s přípravami zaostávali. Stěžovaly si na to i Lidové noviny.
Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž stále mohla o koupi automobilu nechat jen zdát. A kritizovaly to i dobové Lidové noviny.
Právě před sto lety prožilo Československo první velký výpadek elektřiny, takzvaný blackout. Kalamitu odneslo hlavně Brno a okolí. V ČSR tehdy naštěstí odebíralo elektřinu jen něco málo přes 30 procent obyvatel.
Německo čelilo před 100 lety extrémním ekonomickým problémům. Poražená velmoc byla na pokraji politického i hospodářského kolapsu. Hodnota marky prudce klesala a v zemi propukla hyperinflace, která znehodnocovala úspory občanů.
Přesně před 100 lety překročila německá vojska francouzskou řeku Sommu. Byl to poslední velký územní zisk Německa na západní frontě. Připomínáme jej v dalším dílu seriálu Před 100 lety.
Právě před 100 lety, 14. července 1918, se narodil Ingmar Bergman. Světoznámý švédský filmový, divadelní a rozhlasový režisér. Jeho tvorbu připomíná další díl seriálu Před 100 lety.
Jméno sociálnědemokratického politika Vlastimila Tusara, který zemřel před 100 lety ve věku 43 let, znají dnes hlavě lidé, kteří projíždějí pražskými Holešovicemi. Muž, po kterém byla pojmenována jedna zdejší ulice a...
Kolik bylo vysokoškoláků před sto lety a kolik lidí tehdy mělo doma elektřinu? Vyzkoušejte si kvíz, který je součástí soutěže 100 let o vyhlídkový let cessnou i další ceny.
Itálie schválila před 100 lety kontroverzní „plurální volební zákon“. Někteří lidé v Itálii měli mít při volbách do Sněmovny až tři hlasy. Platnost zákona ale vydržela pouhý jeden den, Mussolini totiž zapomněl na...
Vznik ČSR v roce 1918 představoval kvalitativně nový faktor v evropské politice. Německo první světovou válku prohrálo, Rakousko-uherská monarchie se rozpadla.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...