V severovýchodní části fronty kolem města Lyman může podle řady ruských i ukrajinských zdrojů dojít k obklíčení většího počtu ruských a proruských jednotek.
Ruská taktika na východní Ukrajině je uvážlivější než v první fázi války. Na důležité části bojiště postupují vpřed především v jednom důležitém místě bojiště.
Na Seznam Zprávách vznikla více než stovka Zpráv z bojiště, seriálu z dílny Matouše Lázňovského. Jak takové zprávy vznikají a proč není vždy jednoduché tento žánr sepisovat? Čtěte rozhovor s autorem.
Rusko na Ukrajině pokračuje v ofenzivní strategii, ačkoliv zjevně nemá absolutní převahu a jeho útoky probíhají v podstatě tempem pěšího vojáka. Zásadní porážka ukrajinských sil se podle řady analytiků zdá...
Rusko dramaticky stupňuje údery proti Ukrajině, například počty dronů s dlouhým doletem, které každou noc na napadenou zemi posílá, dosahují rekordních cifer. Neustále však stoupá i cena, kterou Rusko za válku platí.
Bojiště ve stále větší míře ovládají drony a dalekonosné zbraně. I na exponovaných úsecích bývají najednou jen malé skupiny vojáků, které musí spoléhat na podporu dělostřelců, pilotů dronů a dalších specialistů.
Ukrajinské dělostřelectvo má údajně na některých místech bojiště převahu nad ruským. V tom případě by šlo o první skutečně hmatatelný dopad nových raketových zbraní v ukrajinském arzenálu.
Ruská armáda na Ukrajině pokračuje v ofenzivě. Její snaha se – na rozdíl například od loňské zimní ofenzivy – soustředí v podstatě na jedinou oblast fronty. Jiné části bojiště jsou méně aktivní.
Rusko i Ukrajina zaznamenaly úspěchy v těch částech bojiště, kde se věnují útoku. Kyjevské síly ovládly důležitou pozici v Luhanské oblasti, ruské dál svírají Bachmut.
Největší změny v posledních několika dnech se odehrály v severní části bojiště. Ukrajinské jednotky postoupily skrze ruskou obrannou linii. Situace se zdá být pro ruské síly v oblasti velmi vážná.
Bojiště zažívá jednu z „nejžhavějších“ fází bojů, jak ukazují data o ztrátách. Přispívá k tomu stav ukrajinské armády, které se nedaří překonat zásadní problémy, líčí polský analytik Konrad Muzyka.
Boje v Charkovské oblasti, kde ruská armáda na začátku května zahájila novou ofenzivu, se začaly podobat zbytku bojiště. Fronta v podstatě stojí. Ukrajinci prozatím situaci zřejmě stabilizovali, ruský tlak slábne.
Kremelské velení podle všeho není přesvědčené, že by jednotky na jižní frontě dokázaly dále udržet linii fronty. Do oblasti míří v posledních týdnech zálohy z jiných částí bojiště.
Zima přinesla na ukrajinská bojiště nové podmínky, vrací se bahno. To ale nijak nezastavilo intenzivní střety na několika místech fronty. Například u Bachmutu, kde obě strany stejně nasazují téměř výhradně lehkou pěchotu.
Ruské síly se na většině míst ukrajinského bojiště nadále spíše drží v defenzívě. V širším okolí Kyjeva údajně zničili Rusové několik mostů, aby zabránili postupu Ukrajinců. Ti dobyli v posledních dnech zpět město...
Ruské dělostřelectvo se dokázalo vyrovnat s problémy, které mu způsobil příchod nových zbraní na ukrajinské bojiště. Rusko tak zahájilo další útok na Donbase, a znovu postupuje taktikou „spálené země“.
Ruské útoky pokračují, ale zatím nevedly k většímu posunu frontové linie. Analytici ovšem varují, že ruská ofenziva se zdaleka nevyčerpala. A možná ještě ani skutečně nezačala.
V Mariupolu podle některých zpráv mělo dojít k chemickému útoku, tvrzení ovšem není dobře podloženo. Na jiných částech bojiště se dál soustřeďovaly ruské síly, boje probíhaly v menším měřítku na několika místech.
Zima ani letos nepřinesla na ukrajinské bojiště zásadní zpomalení bojů. Zvlášť Rusové by naopak mohli i v dalších týdnech ještě zvýšit tlak, a přivést tak ukrajinské obránce do potíží.