Rusko i Ukrajina zaznamenaly úspěchy v těch částech bojiště, kde se věnují útoku. Kyjevské síly ovládly důležitou pozici v Luhanské oblasti, ruské dál svírají Bachmut.
Na Ukrajinu se údajně chystá zbraň, která by mohla Rusku způsobit podobný šok jako HIMARS. Na frontě zatím pokračuje pomalý ruský postup u Bachmutu a stále neúspěšný útok na jihovýchodě.
Ruská armáda na Ukrajině pokračuje v ofenzivě. Její snaha se – na rozdíl například od loňské zimní ofenzivy – soustředí v podstatě na jedinou oblast fronty. Jiné části bojiště jsou méně aktivní.
Boje v Charkovské oblasti, kde ruská armáda na začátku května zahájila novou ofenzivu, se začaly podobat zbytku bojiště. Fronta v podstatě stojí. Ukrajinci prozatím situaci zřejmě stabilizovali, ruský tlak slábne.
Ruské síly se na většině míst ukrajinského bojiště nadále spíše drží v defenzívě. V širším okolí Kyjeva údajně zničili Rusové několik mostů, aby zabránili postupu Ukrajinců. Ti dobyli v posledních dnech zpět město...
Ruská taktika na východní Ukrajině je uvážlivější než v první fázi války. Na důležité části bojiště postupují vpřed především v jednom důležitém místě bojiště.
Destrukční taktiku Ukrajinci zvolili proto, aby Rusové nezískali výhodná postavení. Také proto teď okupanti zřejmě postupují městem pomalu. V jiných částech fronty přešli do defenzivy.
Bojiště ve stále větší míře ovládají drony a dalekonosné zbraně. I na exponovaných úsecích bývají najednou jen malé skupiny vojáků, které musí spoléhat na podporu dělostřelců, pilotů dronů a dalších specialistů.
Obránci se stáhli z vesnice Krynky na jinak okupovaném břehu Dněpru, kde dlouho vázali ruské jednotky. Okupační síly se soustředí na útok hlavně v Doněcké oblasti. Postup je jen malý, obránci ale nemají sil nazbyt.
Ruské síly provedly útok v západní části území, které v uplynulých týdnech na území nepřítele obsadili Ukrajinci. První úder byl velmi úspěšný, pokračování se však alespoň zatím nekonalo.
Bojiště zažívá jednu z „nejžhavějších“ fází bojů, jak ukazují data o ztrátách. Přispívá k tomu stav ukrajinské armády, které se nedaří překonat zásadní problémy, líčí polský analytik Konrad Muzyka.
Ruské dělostřelectvo se dokázalo vyrovnat s problémy, které mu způsobil příchod nových zbraní na ukrajinské bojiště. Rusko tak zahájilo další útok na Donbase, a znovu postupuje taktikou „spálené země“.
Na Seznam Zprávách vznikla více než stovka Zpráv z bojiště, seriálu z dílny Matouše Lázňovského. Jak takové zprávy vznikají a proč není vždy jednoduché tento žánr sepisovat? Čtěte rozhovor s autorem.
Ruské velení zřejmě připravuje půdu, muže a techniku na boj o město výhodně položené na vyvýšenině nad Bachmutem. Nejen u Časiv Jaru ovšem okupanti intenzivně využívají převahy ve vzduchu k oslabení obránců.
V Kurské oblasti se obě strany střídají v útocích a snaze vyvést protivníka z rovnováhy. Těžiště bojů ovšem nadále leží v Doněcké oblasti, kde invazní síly rozšiřují své pozice v blízkosti Pokrovsku.
Celá řada indicií naznačuje, že ukrajinské síly se stahují, či se už stáhly z Bachmutu. Konec několikaměsíční bitvy přijde pravděpodobně rychle a bez varování.
Ukrajinská armáda vyhlásila na východním okraji charkovské ofenzívy mediální „blackout“, takže informací je minimum. Kyjevský úspěch je nesporný, a tak je otázka, kde se Ukrajinci rozhodnou pokračovat. Možností je několik.