Českoslovenští legionáři v Itálii se před 100 lety radovali z prvního vítězství. Jejich účast v bojích na řece Piavě po boku spojenců skončila porážkou rakousko-uherské armády. I v ní ale bojovali Češi a Slováci.
Právě před 100 lety se pohnula i fronta Velké války na Balkáně. Stejně jako na západě, i tady Němci zaznamenali osudovou porážku. Společně se svými bulharskými spojenci.
I před sto lety, v červnu 1922, trestaly československé soudy muže, kteří se odmítli zúčastnit mobilizace na podzim 1921. Paradoxně se prokázalo, že počet odpíračů mezi Čechy, Slováky, Němci a Maďary je vesměs velmi podobný.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...
Před soudem v německém Lipsku začala před 100 lety série procesů s německými vojáky obžalovanými z válečných zločinů v době 1. světové války. Byly to první takové procesy v historii, výsledky ale byly spíše rozpačité.
V Paříži pokračovala v dubnu 1919 mírová konference. A vítězové války konečně přizvali Němce. O čem spolu jednali, to přibližuje další díl seriálu Před 100 lety.
Vrazi německého ministra zahraničí Walthera Rathenaua vyslechli před 100 lety před soudem v Lipsku své rozsudky. Jeden z nich se později přidal k nacistům.
Československé noviny si před 100 lety dávaly záležet na tom, aby jako záškodníky vykreslovaly zejména Němce. Dokládají to i tehdejší Národní listy, které právě před jedním stoletím vydaly zprávu o údajném německém...
Ålandy jsou ostrovy v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Historicky šlo o strategickou oblast, bránu do Skandinávie. Přesně před 100 lety se o ně přetahovalo hned několik zemí, které usilovaly o hegemonii v oblasti. Pojednává o...
Rudá armáda je v ofenzívě. Právě před 100 lety začal na Sibiři konec admirála Kolčaka, který si území o sedminásobné rozloze České republiky nárokoval.