Postupné narůstání napětí mezi Čechy a Němci na severu Moravy dokumentuje například článek z lidových novin ze srpna 1921. Ten se zmiňuje o z českého pohledu nadbytečném počtu německých škol.
I před sto lety, v červnu 1922, trestaly československé soudy muže, kteří se odmítli zúčastnit mobilizace na podzim 1921. Paradoxně se prokázalo, že počet odpíračů mezi Čechy, Slováky, Němci a Maďary je vesměs velmi podobný.
Právě před 100 lety se pohnula i fronta Velké války na Balkáně. Stejně jako na západě, i tady Němci zaznamenali osudovou porážku. Společně se svými bulharskými spojenci.
Ålandy jsou ostrovy v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Historicky šlo o strategickou oblast, bránu do Skandinávie. Přesně před 100 lety se o ně přetahovalo hned několik zemí, které usilovaly o hegemonii v oblasti. Pojednává o...
Občanská války v Horním Slezsku mezi Poláky a Němci nedaleko severních hranic Československa měla vliv i na tuzemské dění. Psaly o tom před 100 lety Lidové noviny. A nejen o tom. Zmínily třeba i úspěch fotbalové Slavie v Dánsku.
Před soudem v německém Lipsku začala před 100 lety série procesů s německými vojáky obžalovanými z válečných zločinů v době 1. světové války. Byly to první takové procesy v historii, výsledky ale byly spíše rozpačité.
V Paříži pokračovala v dubnu 1919 mírová konference. A vítězové války konečně přizvali Němce. O čem spolu jednali, to přibližuje další díl seriálu Před 100 lety.
Vrazi německého ministra zahraničí Walthera Rathenaua vyslechli před 100 lety před soudem v Lipsku své rozsudky. Jeden z nich se později přidal k nacistům.
Československé noviny si před 100 lety dávaly záležet na tom, aby jako záškodníky vykreslovaly zejména Němce. Dokládají to i tehdejší Národní listy, které právě před jedním stoletím vydaly zprávu o údajném německém...
V polovině června 1922 v Čechách a na Moravě ničila majetky silná bouřka. Co o ní psaly dobové noviny, se dozvíte v další části videoseriálu Před 100 lety.
Přesně před 100 lety Německo definitivně zvítězilo na východní frontě 1. světové války. Bolševické Rusko muselo v Brestu Litevském 3. března 1918 podepsat nevýhodnou mírovou smlouvu. Lenin ji později přidal přívlastek hanebná....
Německo před 100 lety souhlasilo se spojeneckou kontrolou svých státních financí. Byl to důsledek neschopnosti platit válečné reparace. Němci se ale kromě toho potýkali i s dalšími ekonomickými problémy, včetně extrémní inflace.
Právě před 100 lety, 25. listopadu 1918, se přestalo válčit i v Africe. 14 dní po vyhlášení příměří v Evropě a faktickém konci Velké války. Událost připomíná další díl seriálu Před 100 lety.