Úvaha pro zákonodárce, soudce a občany. Ústavnímu soudu je pravda lhostejná. Prezidentská pravda je pravdou nemocného člověka. Senátoři a poslanci mají být zárukou právního státu.
Předseda Poslanecké sněmovny v inaugurační řeči oživil heslo našeho prvního prezidenta TGM. I naše Ústava v Preambuli slibuje, že jsme všichni odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku.
Sametovou revolucí se republika snažila dostat mezi státy, které si právem říkají demokratické. Dosud se to zákonodárcům nepodařilo. Moc soudní nepřijala zásady demokracie.
Je to nový hit předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a nešlo si jej nevšimnout v jeho veřejných vystoupeních z posledních dnů či týdnů „Nová totalita“. Opravdu v ní žijeme? ptá se komentátor MF DNES Miroslav Korecký.
Věrozvěsti oné opravdové demokracie, kterou nám tady už dva roky předvádějí, jsou pohoršeni představou, že by snad někdo mohl mít pocit, že se k nám vrací totalita a že snad se někomu za totality žilo lépe než dnes.
Můj komentář k rozhodnutí soudce Paclíka ve věci náhrady soudních nároků K. Gottovi, nechává „občany s právnickým vzděláním“ v přesvědčení, že občan Januška si nemohl přečíst zdůvodnění rozsudku, proto nemůže mít...
Úvaha nad jednáním politických stran. Pohrdání volebními výsledky a neúcta k tradicím. Demokratický stát je postaven na třech pilířích. Je to moc výkonná, moc zákonodárná a moc soudní.
Císařství, království, diktatury, právní státy, demokracie a jiné formy vládnutí lze hodnotit podle rozdělení moci výkonné, zákonodárné a soudní. V diktaturách mají absolutní moc diktátoři a jeho podporovatelé.
Základy demokratického státu spočívají na vzájemném uspořádání vztahů mezi mocí výkonnou (vláda, armáda, policie), mocí zákonodárnou (Poslanecká sněmovna, Senát) a mocí soudní. Moci soudní se musí podrobit každý...
Americký konzervativec Rod Dreher má za to, že ve Spojených státech stále více vystrkuje růžky totalita. Totalita ne nepodobná té, která opanovala naši vlastní zemi v roce 1948. Rozdíl je snad jen v tom, že v USA se k moci nederou...
Demokracie není totalita, takže neexistuje jeden správný názor a jediná pravda. Demokracie znamená neustálou diskusi, polemiku, kritiku a výměnu často protichůdných názorů. Veřejné kritice musí být vystaveni všichni i navzdory...
Milion chvilek by se mělo pokusit založit novou politickou stranu. Nebo přinutit současné zákonodárce, aby odpověděli na dotaz, zda respektují literu Ústavy.