Politické rozhodnutí bude muset padnout hlavně o bezpečnosti dodavatelského řetězce a definici kritické části aktiv. V nich se pohledy úřadů rozcházejí.
Ve vlastním návrhu kyberzákona, důvodové zprávě k němu a zprávě RIA se přitom nic podstatného nezměnilo. Ústupek ministerstev je tak výsledkem povánočního vyjednávání.
Posunutí minimálně o dva týdny může být v procesu přijímání nového zákona o kybernetické bezpečnosti komplikací. Aby začal platit v říjnu, musí Sněmovnou projít do prázdnin.
Nová regulace kybernetické bezpečnosti podle směrnice NIS2 už za rok dopadne na nejméně 6 tisíc dalších subjektů a organizací. Díky našemu seriálu budete na novinky včas připraveni.
Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti a doprovodný balíček změnových zákonů ve středu projedná vláda. Evropská komise spustila veřejnou konzultaci prováděcích předpisů.
Jaké novinky přináší českým firmám kyberbezpečnostní regulace NIS2 a DORA? Jak konkrétně postupovat při analýze rizik? A chystá se hon na nedostatkové kyberbezpečnostní experty?
Podle připravované regulace mají platit odlišná pravidla kybernetické bezpečnosti pro fakultní a krajské nebo menší špitály. Poslanci se to snaží změnit.
Na kyberbezpečnost by se měly zaměřit i menší firmy, které sice pod regulaci podle NIS2 nespadnou, za následky kybernetického incidentu jim ale hrozí sankce od ÚOOÚ.
Nový kybernetický zákon podle směrnice NIS2 umožní regulátorovi významně přitvrdit. NÚKIB bude moci ukládat pokuty i procentem z ročního celosvětového obratu.
Týkat se má nejen kritické infrastruktury, ale i části zařazené do úrovně vysoká. Jako hotovou věc to na výboru pro bezpečnost představil zpravodaj připravované regulace Petr Letocha. Konečné slovo má mít vláda.
Interaktivní formulář podle zadaného odvětví poskytované služby a dalších kritérií odhadne, jestli na službu dopadne připravovaná regulace i v jak přísném režimu.
Terčem útoku se může stát služba využívaná stamiliony lidí, a přesto nespadající pod působnost kyberbezpečnostní směrnice NIS2. Provozovatele tak nejde donutit, aby zranitelnost odstranil.
Slovenská stávající právní úprava počítá s možností omezit nebo zakázat problematickou službu, produkt, proces, nebo rovnou celého dodavatele. Vždy ale se souhlasem vlády.