Svobodné volby, svobodné volby! skandovalo se na československých náměstích v listopadu 1989. Volání veřejnosti po prvních svobodných volbách po čtyřiceti třech letech se mělo splnit v červnu 1990. Bude to téměř třicet let od...
Čechoslováci se před 100 lety vrátili na slavné bojiště u ukrajinského Zborova, kde se během bojů první světové války střetli českoslovenští legionáři s rakousko-uherskou armádou.
Před 30 lety, v pátek 8. června, se otevřely volební místnosti a začaly první svobodné volby v tehdejším Československu od nástupu komunismu v roce 1948. Zájem o ně byl ve srovnání s pozdějšími roky mimořádný, k urnám přišlo...
Prodejci lihu v Československu před 100 lety zdražili a svůj výrobek někteří ještě k tomu ředili vodou. Všimly si toho i předvánoční Národní listy v prosinci 1921.
Tahanice o československo-polské hranice se před 100 lety chýlily ke konci. 10. července 1920 odevzdali Čechoslováci a Poláci otázku Těšínska do rukou spojenecké Nejvyšší rady.
Před 100 lety se občané Československa začali bát ztráty Těšínska. A přestávali kvůli tomu na chvíli důvěřovat svým spojencům na pařížské mírové konferenci.
Na konci dubna 1920 Čechoslováci poprvé v historii zvolili své své senátory. Hlasovat museli všichni občané s volebním právem. Nebyli to ale, tak jako dnes, všichni občané od 18 lety. Volit mohli jen lidé starší 26.
První svobodné demokratické volby v Československu v dubnu 1920 vyhrála sociální demokracie. Premiérem tak mohl zůstat dosavadní ministerský předseda Vlastimil Tusar.
Před 100 lety už i mnozí Čechoslováci lámali hůl nad existencí sovětského Ruska. Čeští komunisté mu ale stále věřili. Dokonce uspořádali sbírku na hladomor, který tehdy Rusko paralyzoval.
První výprava československých legionářů vyplula 15. června 1919 z Vladivostoku, do Washingtonu dorazila 18. července a 1. srpna přistáli Čechoslováci v Brestu. Na poslední kus dlouhé cesty z druhé strany světa vyjeli legionáři z...
„Shání se kamenný blok pro chystaný Pomník padlým na Pražském hradě.“ Lidové noviny byly před 100 lety plné očekávání. Redaktoři ani občané ještě netušili, jaké problémy budou stavbu pomníku provázet.
Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž stále mohla o koupi automobilu nechat jen zdát. A kritizovaly to i dobové Lidové noviny.
VOLEBNÍ VZPOMÍNKY A PERLY Svobodné volby, svobodné volby, neslo se Václavským náměstím v listopadu 1989. Lidé žádali právo rozhodovat o své budoucnosti. Devatero parlamentních voleb, které od té doby absolvovali, přineslo mnoho...
Před 100 lety vrcholila volební kampaň před prvními parlamentnímu volbami samostatného Československa. Kdo má o meziválečné republice idealizované představy, možná by se divil, jak se tehdejší situace podobala současnému...
I Čechoslováci zasáhli významnou měrou do bojů 1. světové války. Poprvé byli samostatně nasazeni před 100 lety v bitvě u Zborova. Podívejte se, jak byli vyzbrojeni. Bitvu u Zborova budeme sledovat v dalších dílech seriálu.
V seriálu "Před 100 lety" připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování...