23. července 1919 Národní shromáždění snížilo hranici plnoletosti ze 24 na 21 let. Vývoj zletilosti se v Československu v průběhu následující doby často měnil.
Rozhlasové vysílání v Československu se před 100 lety blížilo ke zdárnému začátku. Na konci ledna 1923 požádala společnost Radioslavia o povolení k používání radiostanice ve Kbelích.
Prodejci lihu v Československu před 100 lety zdražili a svůj výrobek někteří ještě k tomu ředili vodou. Všimly si toho i předvánoční Národní listy v prosinci 1921.
16. března 1919 Lidové noviny psaly o potížích nového československého státu s menšinami - národnostními i názorovými. Přibližuje je další díl seriálu Před 100 lety.
Bolševické Rusko zažívalo před 100 lety vinou krvavé občanské války hladomor. V Evropě proto vznikaly sbírky na pomoc postiženým oblastem. V Československu se vybraly dva miliony korun a do Moskvy byla poslána také objemná...
Před 100 lety byly Lidové noviny plné zpráv o odstředivých tendencích v Rakousku. Už se dokonce nahlas přemýšlelo o tom, jak by Československu pomohlo nebo nepomohlo získání části rakouského území.
Československé nádražní restaurace před 100 lety zlevnily na základě ministerského nařízení. Třeba pivo tak po této změně vyšlo na jednu korunu a deset haléřů.
V Československu před 100 lety rychle přibývalo automobilů a na silnicích začalo být rušno. Spolu s tím začal růst také počet nehod a jiných případů pro policii. Psaly o tom i Lidové noviny.
Květen 1922 byl v Československu plný stávek. Dělníci protestovali proti snižování mezd a propouštění. Nejvíce stávek zažil dnešní Moravskoslezský kraj, ale protestovalo se například i v Praze.
Na začátku června 1921 bylo v Československu pořádné teplo. Třeba v Praze naměřili meteorologové 33 stupňů ve stínu. Projevilo se to nejen na náladě lidí, ale taky zvířat. Dokládá to třeba incident z nábřeží Vltavy, kde se...
První projekce zvukového filmu v Československu se odehrála před zraky diváků ústeckého kina Alhambra před 90 lety, tedy 26. dubna 1929. Událost dnes připomíná pamětní deska, která je na budově Činoherního studia na Střekově a...
Kdo chtěl 10. března 1919 v Československu zaplatit neokolkovanou bankovkou, měl smůlu. První fáze měnové odluky od Rakouska skončila. O události pojednává další díl seriálu Před 100 lety.
V Československu začínal v roce 1923 nový školní rok 3. září. Už den dopředu Lidové noviny otiskly sloupek, ve kterém se lékař a spisovatel Antonín Trýb zamýšlel nad rolí školy v nové republice.
Před 100 lety zažilo město Kadaň jeden z nejčernějších dnů své historie. Spor o vlajku při velké manifestaci německých obyvatel proti Československu tenkrát skončil brutálním masakrem, po kterém na zemi zůstaly ležet desítky...