Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti. Proti sobě stály dvě znepřátelené komunistické frakce: stalinisté a trockisté.
Samostatná Litva vznikla přesně před 100 lety. 16.února 1918 se litevská vláda odhodlala k tehdy zřejmě logickému kroku. Tuto pobaltskou zemi ale ve 20.století nečekalo nic pěkného. Pozadí událostí popisuje další díl videoseriálu...
Před 100 lety začaly do tehdejšího Československa proudit první informace o tom, jak ve skutečnosti funguje bolševický režim v Rusku. Všímaly si toho všechny klíčové československé noviny.
27. listopadu 1920 začal v Praze očekávaný sjezd demokratické frakce sociální demokracie. Navázal na komunistickou konferenci členů strany o měsíc dříve. Rozkol v sociální demokracii tak byl dokonán.
Na konci března 1922 Polsko vojensky obsadilo svoji loutkovou republiku Střední Litva. Další díl videoseriálu Před 100 lety popisuje okolnosti této události.
Právě před 100 lety zahájili Turci svůj krvavý boj za nezávislost. Válka s Řeckem měla trvat dlouhé 4 roky. V té době začala stoupat hvězda politika, který se stal zakladatelem novodobého tureckého státu.
Právě před 100 lety byla v Rusku v plném proudu první vlna bolševického teroru. Vůdce bolševiků Lenin 11. srpna 1918 rozeslal telegram, ve kterém požaduje veřejné věšení odpůrců revoluce.
5. ledna 1919 zanikl první samostatný běloruský stát. Běloruská lidová republika přitom existovala necelý rok - od 25. března 1918, kdy k jejímu vzniku přispělo podepsání Brestlitevského míru. Ke konci přispěla rostoucí síla...
Před 100 lety byla v Londýně podepsána britsko-irská dohoda, která uznala nezávislý Irský svobodný stát se statutem dominia v rámci britského Commnowealthu. O rok později britský i irský parlament ratifikovaly smlouvu, která...
Před 100 lety, 22. dubna 1918, zkusili Arméni, Ázerbájdžánci a Gruzínci žít v jednom společném státě. Vydrželo jim to tři měsíce. Jak jejich stát fungoval připomíná další díl seriálu Před 100 lety.
Před 100 lety skončila rekonstrukce pražského Rudolfina. Z novorenesanční budovy na dnešním náměstí Jana Palacha v Praze se mělo stát nové sídlo prvorepublikové Poslanecké sněmovny.
Je tomu přesně století, kdy podnikla 30. srpna 1918 revolucionářka Fanny Kaplanová (1890-1918) před budovou Michelsonova závodu v Moskvě neúspěšný atentát na vůdce ruských bolševiků a předsedu Rady lidových komisařů Vladimira...
Jedním z největších českých prozaiků moderní doby, ale i známým mystifikátorem a populární postavou pražské bohémy, byl spisovatel Jaroslav Hašek. Právě před 100 lety, na konci února 1918, uskutečnil zřejmě...
Před 100 lety vyhlásila Centrální rada Ukrajiny ústavní zákon, kterým se Ukrajinská lidová republika stala samostatným státem. Začala tak historie země, která nikdy nebyla mimo střed pozornosti.