Základy demokratického státu spočívají na vzájemném uspořádání vztahů mezi mocí výkonnou (vláda, armáda, policie), mocí zákonodárnou (Poslanecká sněmovna, Senát) a mocí soudní. Moci soudní se musí podrobit každý...
Základem správné činnosti demokratického státu je oddělení tří mocí: moci zákonodárné (Senát, Sněmovna), moci výkonné (vlády, armády, policie) a moci soudní (všech soudů).
Základem správné činnosti demokratického státu je oddělení moci zákonodárné (Parlamentu), moci výkonné (vlády, armády, policie) a moci soudní (všech soudů).
Základem správné činnosti demokratického státu je oddělení moci zákonodárné (Senát a Poslanecká sněmovna), moci výkonné (vláda, armáda, policie) a moci soudní (všechny soudy).
Základem správné činnosti demokratického státu je oddělení moci zákonodárné (Senát a Poslanecká sněmovna), moci výkonné (vláda, armáda, policie) a moci soudní (všechny soudy).
Demokratický právní stát stojí na třech pilířích. Moci zákonodárné, moci výkonné a moci soudní. Zákonodárci nařizují léčit děti ze stařeckých nemocí. Byly volby v USA demokratické?
Demokratický stát je založený na třech pilířích. Moci soudní, moci zákonodárné a moci výkonné. Volby jsou v demokratickém státě jedinou možností, jak si svéprávní občané mohou zvolit svého panovníka.
Sametovou revolucí se republika snažila dostat mezi státy, které si právem říkají demokratické. Dosud se to zákonodárcům nepodařilo. Moc soudní nepřijala zásady demokracie.
Být právníkem, vysokoškolským profesorem, politikem nebo zákonodárcem, styděl bych se za divadelní tragikomedii, kterou nám předvádí justice v případě Davida Ratha.
Pan Dalík je propuštěn z vězení. Doufám, že tímto rozhodnutím trapné představení skončí i pro občany. Soudci by časem mohli získat zpět důvěru a úctu, kterou u občanů ztratili.
Ideály založené na hliněných základech. Bez spravedlivého soudnictví nelze vybudovat právní stát. V právním státě je moc soudní mocí nejvyšší. Pravda je jediné kriterium, podle kterého soudci rozhodují. Tři politické...
Rodičovské příspěvky a ÚS. Demokratický právní stát musí být založený na pevných základech. Moc soudní musí být nezávislá na moci výkonné. Soudy musí rozhodovat spravedlivě.
Císařství, království, diktatury, právní státy, demokracie a jiné formy vládnutí lze hodnotit podle rozdělení moci výkonné, zákonodárné a soudní. V diktaturách mají absolutní moc diktátoři a jeho podporovatelé.
Cílem mnohých soudů není vyřešit spor, ale aby řešení trvalo co nejdéle. Soudci dlouhým sporem na různých úrovních získávají možnost ovlivnit rozhodnutí soudu nižšího stupně. Soudce Elischer je toho důkazem.
Ústava a Listina základních občanských práv a svobod jsou základní právní předpisy. Právní stát řídí tři na sobě nezávislé moci. Je to moc výkonná (u nás vláda, prezident), moc zákonodárná (Parlament) a moc soudní.