Proč prosazoval přímou volbu českého prezidenta už začátkem devadesátých let Václav Havel? Kdo po něm tuto myšlenku převzal? A vrátíme se někdy k parlamentní prezidentské volbě?
Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský se v nejnovější epizodě podcastu bavili s diplomatem Michaelem Žantovským o tom, co nakonec rozhodne americké prezidentské volby.
Hostem podcastu Dobrovský a Šídlo jsou Karel Müller a Jakub Helebrant z Církve československé evangelické. Proč je tak obtížná debata o stejnopohlavních svazcích a kam může vést? A jak se nepomlátit v kulturních válkách?
Den válečných veteránů – tedy výročí konce 1. světové války – jsme se v Paměti národa rozhodli připomenout speciálním natáčením podcastu Dobrovský & Šídlo s generálem Petrem Pavlem v Divadle pod Palmovkou.
O čem pánové Dobrovský, Šídlo a Padevět věcně, vtipně, zasvěceně a s nadhledem mluví? O naší historii, o Rusku, o sovětských vojácích, o Zemanovi a jak Ruml kdysi předpověděl Zemanův příklon na Východ.
Hostem podcastu Dobrovský a Šídlo je šéfredaktor on-line deníku Aktuality.sk Peter Bárdy. Proč se na Slovensku pravidelně vrací k moci populisté? Co přinesla éra politického eléva Igora Matoviče? A vrátí se na výsluní Robert...
Hostem další epizody podcastu Dobrovský & Šídlo byl Róbert Vass, zakladatel a ředitel bezpečnostní konference Globsec Forum, jejíž 19. ročník se letos poprvé namísto Bratislavy konal v Praze.
Přivedl na Letnou čtvrt milionu lidí, vyděsil Babiše, spojil opozici. Při vstupu do politiky ale neuspěl. S bývalým předsedou spolku Milion chvilek autoři podcastu Dobrovský & Šídlo mluvili o odvaze, strachu, aktivismu a politice.
Hejno „černých labutí“, kterým už několik let čelíme, nás možná zasahuje víc psychologicky než reálně, říkají tvůrci podcastu Dobrovský & Šídlo, kteří se tentokrát věnovali protestům proti vládě i důvodům, které...
„Každý tu má ve skříni vidle, které může kdykoliv vytáhnout a hodit,“ říká v podcastu Dobrovský & Šídlo ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč. Co podle něj dělá město ideálním...
Vladimír Mečiar na začátku roku 1990 udělal „konkurs“ na slovenského ministra vnitra. Do půl roku byl premiérem za VPN. A pak už to jelo. V dalším dílu podcastu Dobrovský & Šídlo vzpomínáme, jak se začalo drolit...
Jaké vzpomínky měli v roce 1989 studenti gymnázia Jindřich Šídlo a tehdejší disident Jan Dobrovský? A co svědčilo krátce před listopadem 1989 o erozi režimu? K podcastu Paměti národa jsme pozvali studenty pražských...
Plukovník Ivo Zelinka, velitel 91. skupiny informačního boje Armády České republiky, byl v sobotu 21. září hostem živého natáčení podcastu Dobrovský & Šídlo v Novém Jičíně. Popsal, jak probíhá válka v kyberprostoru.
Lidé jsou spokojeni s přímou volbou prezidenta. Za ideální způsob ji považuje 69 procent lidí. Veřejnost souhlasí i s tím, aby hlava státu v omezené míře zasahovala do činnosti vlády. Tento názor zastává 57 procent...
Lidé jsou spokojeni s přímou volbou prezidenta. Za ideální způsob ji považuje 69 procent lidí. Veřejnost souhlasí i s tím, aby hlava státu v omezené míře zasahovala do činnosti vlády. Tento názor zastává 57 procent...
Rozhodlo se zde o rozdělení Československa. Roku 1993 se stalo sídlem ústavního soudu. Rok na to má jako první plně elektronickou (!) tramvajenku, tzv. šalinkartu. I se nejnovější díl podcastu Dobrovský & Šídlo natáčel v Brně.
Letitým problémem české politiky je nedostatek odvahy, shodují se Jan Dobrovský s Jindřichem Šídlem. Proč u nás politika není schopná stanovit priority a často vypadá jako ochotnické divadlo?
Jak se vyvíjely naše vztahy s klíčovým spojencem? Kdo koho podrazil v kauze Radar? A kdo z českých politiků byl v Bílém domě jako doma a kdo čeká na pozvání dodnes? Téma pro podcast Dobrovský & Šídlo.
Jaký je faktický rozdíl mezi přímou volbou prezidenta a volbou prezidenta Poslaneckou sněmovnou? V čem? Bereme-li volební populaci jako univerzální plénum, jsou to ti stejní voliči, kteří volí poslance tak i prezidenta.