Při hledání mikroskopického života na Marsu, pro který je voda nezbytná, by mohla pojízdná laboratoř Curiosity znečistit prostředí rudé planety mikroorganismy ze Země.
Při hledání mikroskopického života na Marsu, pro který je voda nezbytná, by mohla pojízdná laboratoř Curiosity znečistit prostředí rudé planety mikroorganismy ze Země.
Rudá planeta mohla mít jednou podmínky vhodné pro existenci mikrobů a tudíž pro život. Uvádí to studie, kterou zveřejnili vědci z Brownovy univerzity v USA. Mikroorganismy podle nich mohly na Marsu žít několik stovek milionů let,...
Cesty do kosmu mají svá pravidla, například mezinárodní smlouvu z roku 1967, která má chránit Zemi před mimozemskou hmotou a ostatní vesmírná tělesa naopak před škodlivým zamořováním pozemskými mikroby. Dříve bylo riziko, že...
Přes svoji pověst pusté planety bez života má Mars tekoucí vodu, která proudí při vyšších teplotách po svazích hor, tvrdí NASA. Vědci teď řeší otázky: Odkud voda pochází? A je na rudé planetě život?
Přes svoji pověst pusté planety bez života má Mars tekoucí vodu, která proudí při vyšších teplotách po svazích hor, tvrdí NASA. Vědci teď řeší otázky: Odkud voda pochází? A je na rudé planetě život?
Do čela závodů o první vzorky hornin z Marsu se dere Čína • Zatímco americko-evropský projekt řeší bezpečnostní otázky, jeho konkurence si s nimi hlavu moc neláme • Je strach ze zavlečení martského života na Zemi zbytečný?
Čeští vědci se budou podílet na prvním evropském přistání na Marsu! Speciální sonda by na jeho povrch měla dosednout v roce 2021. Ve svých útrobách ponese české zařízení, které bude telefonovat na Zem!
Vědci objevili v oblacích Venuše plyn, který je spojován s živými mikroorganismy. Na planetu, která byla při hledání mimozemského života dlouho přehlížena, teď hledí se zájmem světoví vědci.
Vědci poprvé z nezávislého zdroje potvrdili, že na povrchu Marsu se vyskytuje metan, tedy plyn, který je považován za možnou známku existence živých organismů. Podle studie, kterou tým z římského Národního astrofyzikálního...
Vozítko Curiosity je na Marsu od roku 2012 a stále má co objevovat. Nedávno vědci zveřejnili další objev, který ukazuje, že na Marsu mohla být voda i v jiných oblastech než na pólech.
Jen součást vědecko-fantastických knížek byl dosud sen tankovat do aut vodu. Ten se ale stává skutečností. Vědci už přišli na to, jak udělat z obyčejné vody v autě palivo.
Rudá planeta je pro NASA zajímavější než kdy jindy. Vědci totiž odhalili, že v určitou dobu se na Marsu objevují solné potůčky vody. Není tedy vyloučeno, že je tam také život.
Vědci našli nový způsob, jak pomocí solární energie získat sladkou vodu ze slané. Ten by mohl představovat zásadní průlom v oblasti odsolování.
V současné době se k odsolování používají drahá a energeticky náročná...
V souvislosti s ambiciózními plány kolonizace Marsu se často řeší i otázka, zda bychom se na něm vůbec mohli rozmnožovat. Podle nové studie provedené odborníky z University of Information Technology and Management je to v podstatě...
Němečtí vědci pomáhají vyvíjet metody pěstování rostlin, které by bylo možné využít při kolonizaci vesmíru a zvláště Marsu. Astronauti potřebují využít všechny odpadní látky a zdroje k pěstování zeleniny, aby nebyli...
Nizozemští vědci už tuší, jak by chutnala rajčata pěstovaná na Marsu. Vyprodukovali totiž první plody této lilkovité rostliny v půdě pocházející z rudé planety. Vědci z Wageningenu také experimentují s pěstováním rostlin v...
Vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR budou měřit elektromagnetické pole a zkoumat existenci blesků na Marsu. Modul, který pro tento výzkum navrhli, je součástí evropské sondy ExoMars 2020, která tam příští rok v...
Pomocí družic se hledá voda na Marsu. Stejnou technologii teď využily i Pražské vodovody a kanalizace pro hledání skryté vody unikající z rozbitého potrubí.