Historie USA ukazuje, že obdobná povolební situace už tam jednou byla. Ale v opačném gardu. Tehdy to skončilo občanskou válkou. Jak to skončí po těchto volbách?
Tento postřeh se připisuje americkému spisovateli Marku Twainovi. Vzpomněl jsem si na něj, když jsem sledoval českou politickou scénu v posledních týdnech před začátkem českého Předsednictví Evropské unie.
Je možné, aby systematické a dlouhodobé překrucování historie (nejen 2. světové války) spojené s cílevědomým provokováním a dezinformacemi mohlo vést k nové válce? Zatím to našim "přisluhovačům" udělalo jen ostudu.
V uplynulých týdnech se nejprve ve Francii, a poté i ve Spojených státech objevily otevřené dopisy penzionovaných generálů, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
Povede oslabování našeho státu ke kopírování vývoje na Ukrajině? Kdo určuje zahraniční politiku ČR? To jsou otázky, kterými se zabývá ve svém komentáři Jaroslav Bašta.
Nepokoje, demonstrace a rabování v USA mají rasistický podtext. Může se tato situace přenést i na evropský kontinent? Jak tomu napomáhá koloniální historie některých evropských zemí a současná migrace do Evropy?
Ve svém komentáři před týdnem (Test koronavirem) jsem upozornil na to, že krize nemusí představovat pouze pohromu a zmar, ale někdy také cestu k nové naději.
Občas ve svých komentářích píšu o tom, že některé události jsem už kdysi zažil. Nejen proto, že už hodně pamatuji, ale kvůli svému poněkud pestrému životu.
Věřím, že historie se přesně neopakuje, ale rozhodně dává současným i budoucím událostem smysl. Marné by tedy byly bouřlivé oslavy v táboře stoupenců nadcházející vlády, stejně tak jako hluboký smutek a pocit zmaru...
Při sledování historických filmů občas zažíváme pocit, že naši předkové byli stejní jako my. Mnohem důležitější je ale zdůrazňovat, jak bývaly různé historické etapy až nepříjemně odcizené našemu myšlení a hodnotám.
Dášeňka čili Život havlete? To jsou paradoxy, viďte, Vaňku. Jak se to rýmuje v tom prostoru a „času“. Kolo rovno funkčno, jak se to rýmuje… aneb Jedna za osmnáct a druhá bez dvou za dvacet? No, to přijde na to, jak to...
Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta píše o novém náhledu na dějiny, který doprovází návrat starého známého rasismu v novém hávu. Varuje, že snahy dnešních pokrokářů dosáhnout dějinné spravedlnosti...
Aktuální, či spíše akutní ohlasy ze sféry „vox populi“ silně realisticky připomínají onu známou lidovku „kolo, rovno, …, jak se to rýmuje?“ teď nejvíc, a hlavně s dosazením slov: ceny, inflace, (respektive hyperinflace) a...
Ruští zástupci v reakci na kauzu Vrbětice vyčítají Česku nedostatek nezávislosti. Podle politologa Oskara Krejčího se malé státy musejí schovat pod nějakou „širší střechu“. Ovšem i v této situaci lze usilovat o samostatnou...